Ambulantní podtlak – ano či ne?

V Čechách se zřejmě dočkáme nového přístroje pro ambulantní podtlakovou terapii ran. Jeho název je PICO a je doplněním přístrojové řady známé pod označením Renasys.

PICO překvapí uživatele svou malou velikostí, univerzálností a snadností použití. Set pro podtlakovou terapii tvoří základní jednotka, která generuje podtlak, a neadherentní krytí, které je na ni napojeno prostřednictvím tenké hadičky. Ke spuštění přístroje postačí zmáčknout jeden knoflík. Pacient s PICO není omezen na nemocniční lůžko, protože napájení se děje cestou vložených baterií. Převazový set je na jedno použití a výrobce garantuje jeho 7 denní funkčnost. S výhodou je proto možné tento systém využít k ambulantní podtlakové terapii ran.

Indikací k použití jsou akutní a chronické rány, které vyžadují k nastartování hojení kontrolovaný podtlak. Jistým omezením je, že tato sada postrádá sběrný kanystr. PICO se proto používá zejména u ran se slabou až střední sekrecí. Exsudát se separuje v absorpční vrstvě neadherentního krytí, které je nutné po vyčerpání své kapacity vyměnit.

PICO je již běžně dostupné v zahraničí a nelze než doufat, že jej budeme moci brzy používat i v České republice. O vlastní zkušenosti s touto metodou se podělíme se s uživateli portálů www.hojeniran.cz a www.merudia.cz v následujících týdnech.

red.