Kůže během ozařování potřebuje péči: lékaři začínají využívat principu vlhkého hojení

Bolestivé dermatitidy, mokvavé rány a další defekty kůže – i takové mohou být nežádoucí následky ozařování onkologicky nemocných pacientů. V krajních případech je kvůli nim nutné léčbu na několik dnů přerušit, nebo dokonce pozastavit. Existuje nějaká prevence? Specialistka na ošetřování ran z onkologické kliniky ostravské nemocnice Petra Dopiráková doporučuje preventivní promazávání patřičných míst (hlavně na krku či v oblasti prsu) gelem působícím na principu vlhkého hojení, který byl dosud používán až k léčbě těchto defektů.

„Již více než 10 let pracujeme s gelovým krytím Flamigel a při léčbě poradiačních kožních reakcí s ním máme ty nejlepší zkušenosti. K prevenci těchto kožních defektů jej úspěšně využíváme již druhým rokem,“ potvrzuje sestra, která si nejdříve vše vyzkoušela na své kůži a poté začala aplikovat i pacientům. Její výsledky z praxe potvrzují i nejnovější výzkumy a doporučení samotného výrobce gelu.

Při radioléčbě mazat a mazat

„Hned se zahájením radioléčby doporučuji patřičná místa, především oblast krku či prsu, promazávat tímto hydroaktivním gelem,“ radí Petra Dopiráková. Před ozařováním nesmí být postižené místo mastné, takže na něj nelze aplikovat žádné mastné krémy. „Toto inteligentní gelové krytí má tu výhodu, že v sobě žádnou mastnou složku neobsahuje, tudíž jej lze použít i těsně před ozařováním,“ potvrzuje sestra-specialistka. V okamžiku, kdy se pak již kůže následkem ozařování začne vysušovat, „šupinkovatět“ a loupat, doporučuje používat gel klidně každou hodinu.

Na onkologické klinice v Ostravě se preventivním používáním Flamigelu daří nežádoucí poradiační projevy eliminovat. Gel vytvoří na kůži ochranný film a ta pak ozařováním tolik netrpí. „Navíc chladí, takže jeho aplikace je pro pacienta příjemná a ulevující,“ doplňuje Dopiráková.

Více informací najdete na www.flamigel.cz