I když českého čtenáře zajímají především tuzemská data, nejsou tyto výsledky pro Českou republiku zatím dostupné a nezbývá než si vystačit s údaji našich evropských sousedů.
Výskyt ulcerací syndromu diabetické nohy se v Evropské unii pohybuje kolem 3-10 % všech diabetiků. Léčba diabetu mellitu v Evropě spotřebovává 12-20 % finančních zdrojů určených pro zdravotnictví a 20-40 % této částky se utratí za léčbu syndromu diabetické nohy. Přímé náklady na léčbu diabetika, u kterého není nutné provést amputaci postiženého chodidla, se odhadují na 2 157 - 7 169 euro. Pokud je ale průběh onemocnění závaznější a stav pacienta dospěje až k nutnosti provést amputaci, přímé náklady na jeho léčbu strmě stoupají až k 14 409 - 58 700 euro. Vřed chodidla u diabetiků předchází amputaci asi v 85 % případů.
Přímé náklady na léčbu bércového vředu se v EU pohybují mezi 2 500 až 10 800 eury. Mezi faktory, které prodražují léčbu pacientů s bércovým vředem, patří délka terapie, velikost ulcerace a přítomnost více než jednoho přidruženého onemocnění. Výskyt bércových vředů žilního původu také výrazně stoupá s věkem a v populaci nad 65 let dosahuje každoročně počet nově vzniklých žilních ulcerací až 1,16 %. V Německu byly průměrné celkové náklady na roční léčbu jednoho pacienta s bércovým vředem žilního původu stanoveny na 9 060 euro.
Zdroj: Gottrup, F., Apelqvist, J., Bjansholt, T. et al. EWMA Document: Antimicrobials and Non-healing Wounds—Evidence, Controversies and Suggestions. J Wound Care. 2013; 22 (5 Suppl.): S1–S92