Dne 19. prosince 2011 vyšel v časopise Archves of Dermatology článek doktorky Kristiny Opletalové z Francie, která porovnávala efektivitu débridementu ulcerací prováděného larvami a skalpelem. Pro tento účel sledovala skupinu 119 pacientů s nehojící se ránou (velikost do 40 cm2, rozbředlá nekrotická spodina, ABI nad 0,8). Pacienti byli hospitalizováni po dobu 14 dnů. Ve skupině ošetřované konvenčně skalpelem byl prováděn débridement 3x týdně, na ránu ve skupině léčené larvami byla aplikována 1 dávka 80 larev ve sterilním sáčku. V průběhu prvního týdne léčby byly zaznamenány lepší výsledky ve skupině pacientů léčené larvami (54,5% pacientů mělo na spodině rány přítomnu nekrózu) ve srovnání se skupinou pacientů léčenou chirurgicky (66,5% pacientů s nekrotickou ránou). Na konci druhého týdne léčby byly výsledky v obou skupinách stejné. Závěrem tohoto sledování je poznatek, že pacienti po 7 dnech larvální terapie rány již z dalšího pokračování nemají žádný profit a tedy že po 2-3 aplikacích larev je vhodné použít k ošetřování rány již jiný druh terapeutického krytí.
Larvy čistí rány rychleji než skalpel.
DALŠÍ ČLÁNKY
Nové trendy v léčbě ranné infekce

Stop dekubitům 2015
Jednou z celosvětových aktivit organizovaných Evropským poradním sborem pro dekubity (EPUAP) je hnutí STOP DEKUBITŮM. Jeho cílem je zlepšit obecné povědomí o dekubitech a podpořit prevenci a léčbu dekubitů, která vychází z poznatků medicíny založené na důkazech. Letošní Den boje proti dekubitům připadne na 19. listopad 2015. Protože přípravy jsou již v plném proudu, připomeneme vám některá zajímavá fakta o dekubitech.
Problematika inkontinence moče a stolice
Inkontinence moče a stolice u nemocných není pouze čistě ošetřovatelským problémem. V jejím důsledku může dojít k poškození kožního krytu v postižené oblasti, které se projevuje zánětem kůže – tzv. iritační dermatitidou. Dermatitida v důsledku inkontinence je definovaná jako kožní zánět projevující se zarudnutím (s nebo bez vzniku puchýřků), poraněnou pokožkou, nebo ztrátou ochranné funkce kůže.