Debridement je považován řadou klinických doporučených postupů za nezbytný krok v léčbě stagnujících infikovaných ran s nekrotickou spodinou. Přesto se ověřené důkazy o správnosti tohoto postupu objevují jen velmi pomalu. Z časového hlediska patří mezi nejefektivnější metody ostrý chirurgický debridement (za pomoci skalpelu), hydrochirurgický debridement a debridement provedený s využitím larev masařky ovčí (enzymatický debridement) . Larvální debridement je v České republice hrazen za hospitalizace na pracovištích pečujících o ulcerace syndromu diabetické nohy. Jak potvrdila diskuze odborníků na workshopech konference, efekt larvální terapie na hojení ran je multietážový a nelze ho vysvětlit pouze přímým antimikrobiálním působením. V evropských zemích převažuje aplikace larev na ránu v podobě malých polštářků vyplněných larvami (tzv. biobag). Tento postup umožňuje mimo jiné aplikovat larvoterapii i preventivně, tj. před manifestací klinických projevů závažné ranné infekce. Zároveň vykazuje lepší toleranci larev pacienty a menší míru macerace okrajů rány.
Rostoucí význam debridementu v léčbě ran
Debridement je považován řadou klinických doporučených postupů za nezbytný krok v léčbě stagnujících infikovaných ran s nekrotickou spodinou. Přesto se ověřené důkazy o správnosti tohoto postupu objevují jen velmi pomalu.
DALŠÍ ČLÁNKY
Domácí péče na Rande 2015

Díky iniciativy českých zástupců v EWMA Councilu PhDr. Andrey Pokorné, Ph.D. a MUDr. Jana Stryje, Ph.D. bude na letošním ročníku konference Rande 2015 představen český překlad odborného dokumentu, který se věnuje problematice domácí péče z evropské perspektivy. Překlad dokumentu „Home Care Wound Care“ zajistilo Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně. Na konferenci ve Vendryni vystoupí jeden z hlavních autorů dokumentu, Dr. Sebastian Probst, který pracuje na Institutu ošetřovatelství Univerzity aplikovaných věd ve švýcarském Curychu.
Rande 2019 bude místem setkání pacientů a zdravotníků
Ve dnech 9. a 10. května se bude po dvouleté přestávce opět konat v Hotelu Vitality ve Vendryni konference Rande 2019. Konference se věnuje problematice nehojících se ran a kožních defektů. Letošní ročník se bude lišit o těch předcházejících tím, že část přednášek a workshopů bude určena nejen zdravotníkům, ale i samotným pacientům s nehojící se ránou a jejich blízkým, kteří jim v léčbě pomáhají.
Jak ošetřit kožní trhlinu v rámci první pomoci?
Kožní trhliny mohou u rizikových jedinců vzniknout prakticky kdykoli a kdekoli – v domácím prostředí i v nemocnici. Následující postup je určen pro zdravotníky, případně pro laiky, kteří již mají zkušenosti s ošetřováním ran (například v rámci péče i své rodinné příslušníky). V případě, že máte z poskytnutí první pomoci obavy, nezbývá vám než bezodkladně vyhledat odbornou pomoc. Co tedy udělat v případě prvního ošetření tak, abychom ránu stabilizovali, zabránili dalšímu poškození kůže a mohli nemocného dopravit k definitivnímu ošetření?