Kožní trhliny mohou u rizikových jedinců vzniknout prakticky kdykoli a kdekoli – v domácím prostředí i v nemocnici. Následující postup je určen pro zdravotníky, případně pro laiky, kteří již mají zkušenosti s ošetřováním ran (například v rámci péče i své rodinné příslušníky). V případě, že máte z poskytnutí první pomoci obavy, nezbývá vám než bezodkladně vyhledat odbornou pomoc. Co tedy udělat v případě prvního ošetření tak, abychom ránu stabilizovali, zabránili dalšímu poškození kůže a mohli nemocného dopravit k definitivnímu ošetření?
- Vyčistění rány. Po zvládnutí krvácení je vhodné ránu a její okraje očistit od nečistot, které na kůži zůstaly od okamžiku poranění.
- Pokud je to možné, vraťte poraněnou kůži do původní pozice. Pokud jsou okraje odtržené pokožky odumřelé, doporučuje se je odstranit. Při potížích s natažením kožního laloku se doporučuje nejprve lalok navlhčit na 5 – 10 minut fysiologickým roztokem a poté provést adaptaci okrajů trhliny.
- Stanovte rozsah poškozené tkáně a zařaďte trhlinu do příslušného stupně (STAR klasifikace). Aplikujte na ránu vhodné neadherentní atraumatické krytí. K fixaci krytí nepoužívejte adhezivní náplasti a pásky. Vše zdokumentujte.
- Zhodnoťte stav kůže v okolí trhliny, stav výživy pacienta, zaznamenejte případná další rizika vzniku kožních trhlin.
- Ponechte krytí na ráně po dobu několika dní bez převazu. Stanovte termín další kontroly a převazu rány. Poučte pacienta o možných rizicích a předcházení vzniku kožních trhlin.
- Při následném převazu šetrně odstraňujte z rány použité krytí, které před tím dostatečně zvlhčíte.
Redakce webového portálu www.hojeniran.cz